Prečo mulčovať?

HEADER_Mulch-SK-v2

Prečo mulčovať?

Ak mulčujete svoj trávnik používate cirkulárny manažment trávnych porastov. Rozsekaná tráva slúži ako výživa pre pôdne organizmy. Pôdne organizmy premieňajú tento organický materiál na výživu pre trávnik. Má to veľa rôznych výhod, ale funguje to len vtedy, keď rozsekané kúsky trávy nie sú príliš dlhé. Najdôležitejšie výhody:

Používate menej organického hnojiva a žiadne umelé hnojivo

Mulč, resp. odrezky trávy, sú bohaté na živiny! Organický materiál sa vďaka pôdnym organizmom mení na dokonalé prírodné hnojivo pre váš trávnik. Preto nie je potrebné používať tak veľa hnojiva. Ak aj napriek tomu chcete prihnojovať, ideálne je použiť organické hnojivo. To ešte viac zaktivizuje pôdne organizmy, ktoré podporujú premenu pokosenej trávy. Soli z tradičných hnojív môžu negatívne vplývať na pôdne organizmy. Organické hnojivá obsahujú menej soli ako umelé hnojivá, čo je priaznivejšie pre životné prostredie. Poznámka: rýchlo rastúce trávy často potrebujú viacej hnojiva, ale pomaly rastúce trávy sa zaobídu aj bez väčšieho množstva výživy a preto sú vhodnejšie na cirkulárny manažment trávnych porastov

fertilizer_grass-CMYK

Šetrite svoj čas

Ak využívate cirkulárny manažment trávnych porastov, odrezky trávy po mulčovaní už nie je potrebné zbierať a likvidovať. Nemusíte hrabať ani zbierať pokosenú trávu. Ušetrí to množstvo času!

„Mulčovanie je jednoduchšie, ak obhospodarujete veľké plochy trávnika. Pri klasickom kosení je potrebné pravidelne vysypávať zberný kôš, čo je práca navyše a vyžaduje si viac času. Pre mňa osobne je hlavnou výhodou mulčovania ušetrený čas.“

Marc de Haas – záhradník spoločnosti BT Hoveniers

Marc_de_Haas_new

Váš trávnik si lepšie poradí so suchom

Organická hmota vytvorená mulčovaním počas leta udržuje vlhkosť pôdy. To poskytuje teplotnú a vlhkostnú nárazníkovú zónu a tak je trávnik chránený pred horúčavou a teda aj vysychaním. Výsledkom je menšia potreba zavlažovania. Aj príliš veľa vyprodukovanej biomasy (odrezkov) môže negatívne ovplyvniť kvalitu trávnika! Uistite sa, že odrezky trávy sú dostatočne krátke. S pomaly rastúcimi druhmi trávy je to ľahšie.

Váš trávnik bude zdravší

Podľa štúdie prof. Dr. Karla-Ernsta Schönthalera z Viedenskej univerzity pôdnej kultúry vyzerá mulčovaný trávnik vitálnejšie, je hustejší, tráva je krajšia a zelenšia. Tento výskum navyše preukázal, že pôdne organizmy sú v pôde pod mulčovanou trávou o 40 percent aktívnejšie, čo umožňuje pôde lepšie dýchať. Pridané živiny navyše posilňujú trávnik, čím znižujú šancu na rast buriny a machu.

Porovnanie testovaných plôch počas vegetačného obdobia: (1) Mow Saver, (2) klasická trávna zmes, (3) tetraploidný mätoh trváci.

sproeier_CMYK

Ideálna tráva na mulčovanie

Nezabúdajte, že nie vždy je možne trávnik mulčovať. Ak je tráva mokrá alebo príliš vysoká trávnik sa mulčovať nedá. Príliš veľké odrezky trávy vedú k uduseniu a plesniam, ktoré spôsobujú neatraktívny vzhľad trávnika. So správnym druhom trávnej zmesi však plesne nebudú žiadnym problémom. Mow Saver predstavuje dokonalé riešenie a bol špeciálne vyvinutý pre mulčovacie a robotické kosačky.

Trávna zmes Mow Saver sa rýchlo uchytí, má pomalý rast a výsledkom je aj menšia produkcia biomasy. To znižuje potrebu kosenia a tým je Mow Saver ideálny na mulčovanie. Je oveľa menej pravdepodobné, že začnete kosiť príliš neskoro. Navyše Mow Saver vyžaduje len (organické) hnojivo: ďalšia úspora! Najdôležitejšie je, že Mow Saver vytvorí na pohľad nádherný trávnik: zdravý a očarujúci!

Ak sa chcete dozvedieť viac o ideálnej tráve vhodnej na mulčovanie, kliknite tu.

Mulčovanie vlastného trávnika

Nadchlo vás to a chcete začať mulčovať trávu?
Naštudujte si podrobný plán a pustite sa do toho! 

Ak sa chcete dozvedieť viac o mulčovaní, kliknite tu.

Informácie o výrobku Mow Saver.

  • Menej kosenia ušetrí čas.
  • Vytvorený pre robotické kosačky.
  • Najlepšie riešenie pre mulčovacie kosačky.
Image-MowSaver-comparisons-ENG