Ako mulčovať

HEADER_Mulch-SK-v2

Mulčovanie trávy

Mulčovanie trávy je špeciálna technika kosenia, pri ktorej sa tráva rozsekáva na veľmi malé kúsky. Tieto kúsky sa potom vplyvom vírivého pohybu dostávajú späť na trávnik rovnomerným rozhodením. Pojem „mulč“ doslova znamená „pôdne pokrytie“: pôda sa pokryje vrstvou organického materiálu. Týmto sa mulčovanie líši od klasického kosenia, pri ktorom sa tráva zbiera a likviduje. Pri údržbe trávnika je preto výstižnejší pojem cirkulárny manažment trávnych porastov než mulčovanie.

Krok č. 1: Uistite sa, že máte správnu trávnu zmes

Mulčovanie funguje optimálne s pomaly a nízko rastúcou trávou. Výsledkom je, že pokosené kúsky ľahko zapadnú do trávnika, kde sa rýchlo premenia na prírodné hnojivo. U rýchlo rastúcich tráv môžu nastať problémy ako udusenie trávnika alebo tvorba plesní. Rastliny s nižším rastovým vrcholom majú ďalšiu dôležitú výhodu: rastliny sa rýchlejšie zregenerujú po kosení, takže burina a mach majú menšiu šancu sa v trávniku usadiť. Mow Saver je určený na mulčovanie, zaisťuje optimálny cirkulárny manažment trávnatých porastov a udržiava zdravý a súvislý trávnik!

Krok č. 2: Uistite sa, že máte správnu kosačku

Na mulčovanie potrebujete mulčovaciu kosačku, robotickú kosačku alebo kosačku s mulčovacou funkciou. Skelet mulčovacej kosačky nemá vyhadzovacie otvory, preto pokosená tráva neustále víri vo vnútri kosačky. Špeciálne tvarovaná čepeľ noža zaistí jemné rozsekanie trávy. Takto jemne rozsekaná tráva je potom rozhodená na trávnik.

Robotické kosačky sú v podstate mulčovacie kosačky. Pri pravidelnom kosení zaistia, že kúsky pokosenej trávy ľahko preniknú hlbšie do trávnika. Výberom trávnika Mow Saver si dokonca môžete predĺžiť životnosť robotickej kosačky, pretože robotická kosačka využíva pri kosení pomaly rastúcej trávy menší odpor.

Mulchmaaier
Image-mulch-illustration-1

Krok č. 3: Skontrolujte stav trávy

Je vaša tráva mokrá? Počkajte, kým vyschne. Mulčovanie mokrej trávy nie je možné, pretože mokrá tráva sa bude lepiť dokopy, čo bude sťažovať jej rozsekávanie.

Ak je vaša tráva veľmi vysoká, mali by ste ju najskôr pokosiť, pozbierať a zlikvidovať. Ak je totiž tráva príliš dlhá, pôda bude pokrytá nadmerným množstvom mulču, čo spôsobí udusenie trávnika a/alebo tvorbu plesne.

Má váš trávnik zdravý pôdny život a používate len organické hnojivá? Ak áno, ste pripravený na mulčovanie!

Krok č. 4: Mulčujte

Počas mulčovania odstráňte asi jednu tretinu dĺžky trávy. Takto si zabezpečíte zdravý trávnik, ktorý sa po kosení rýchlo zregeneruje. Ak skosíte trávu príliš nízko, regenerácia trávnika bude trvať dlhšie a pre burinu a mach bude menšia šanca uchytiť sa v trávniku. Výberom trávnika s nízkym rastovým vrcholom znižujete riziko poškodenia!

Trávu koste strednou rýchlosťou. Tým zabezpečíte vírenie trávy a jej jemné posekanie.

Striedajte smer kosenia. Vďaka tomu bude tráva lepšie pokosená a mulč sa lepšie rozhodí na pôdu. Zároveň sa nevytvoria žiadne spóry, ktoré by mohli spôsobiť prílišné zhutnenie pôdy a tým zabrániť rastu trávy.

Gras_mulchen-2

Krok č. 5: Ako často

S „klasickou“ trávnou zmesou mulčujte trávnik počas vegetačného obdobia, kedy tráva rastie rýchlo, raz týždenne (apríl, september, október) až dvakrát týždenne (máj, jún, júl, august). Ak používate trávnu zmes Mow Saver, tráva bude rásť pomalšie, a vám bude stačiť mulčovať raz za týždeň alebo raz za dva týždne!

Robotická kosačka môže kosiť denne, ale vždy iba malú časť trávnika. Keďže mulč pri tomto kosení je veľmi krátky, padá medzi steblá trávy a na trávniku ho nie je vidieť.

Ďalšie tipy:

Na udržanie aktivity pôdnych organizmov a na zabránenie nerovnomerného rastu trávy používajte organické hnojivá, ktoré sa uvoľňujú postupne počas niekoľkých mesiacov a stimulujú pôdne organizmy k premene zvyškov trávy na užitočnú výživu pre trávu. Soli z tradičných hnojív môžu negatívne vplývať na fungovanie pôdnych organizmov. Vykonaním analýzy pôdy skontrolujte jej kyslosť. Zistite, či je potrebné do pôdy pridať vápno. Vápno pôsobí proti prekysleniu, ku ktorému dochádza v dôsledku rozkladu trávy. Správna analýza pôdy môže odhaliť aj nedostatok ďalších živín.

Informácie o výrobku Mow Saver.

  • Menej kosenia ušetrí čas.
  • Vytvorený pre robotické kosačky.
  • Najlepšie riešenie pre mulčovacie kosačky.