Ideálna tráva na mulčovanie

HEADER_Mulch-SK-v2

Ideálna tráva na mulčovanie

Nie vždy je možné trávnik mulčovať. Ak je tráva mokrá alebo príliš vysoká, trávnik sa mulčovať nedá. Steblá mokrej trávy sa totiž zlepia a následne sa ťažko oddeľujú. Ak je tráva príliš vysoká, je na zemi príliš veľa mulču, čo môže viesť k uduseniu trávnika a/alebo k jeho napadnutiu rôznymi plesňami. Mulč môže tiež vytvoriť vrstvu odpudzujúcu vodu, v dôsledku čoho sa voda viac nedostane ku koreňom trávy a rastlina následne odumrie. Potom budete musieť pokosenú trávu pozbierať a zlikvidovať. Výber trávnej zmesi má kľúčový vplyv na úspech pravidelnej starostlivosti o trávnik. Výberom správnej trávnej zmesi sa totiž vyhnete všetkým spomenutým problémom!

Mow Saver je perfektná trávna zmes na mulčovanie

Trávy Mow Saver sa rýchlo uchytia, rastú pomalšie a produkujú menej biomasy. To vedie k menšiemu množstvu odrezkov pri kosení a dokonalému výsledku mulčovania. Navyše nie je potrebné kosiť tak často. Mow Saver sa výborne hodí na mulčovanie.

Praktické skúšky, v rámci ktorých sa odrezky zachytávajú a vážia, preukázali, že trávniky ošetrené technológiou nižšej frekvencie kosenia (LMT) vyprodukovali až o 40 % menej biomasy v porovnaní s inými trávnikmi s rovnakým druhom trávy.  Čím menej odrezkov ostane po kosení na zemi, tým skôr dôjde k ich rozkladu v pôde a tým bude trávnik zdravší. Okrem toho sa na trávnik nikdy nedostane príliš veľké množstvo mulču, ktoré by mohlo trávnik udusiť. Rozsekávanie stebiel trávy je navyše efektívnejšie, pretože Mow Saver produkuje menej listovej hmoty.

Výhodou pomalého rastu Mow Saver je, že trávnik menej trpí častým kosením a rýchlejšie sa zregeneruje. To znamená, že machy a burina majú menšiu šancu uchytiť sa v trávniku!

Image-MowSaver-comparisons-ENG

Rozdiel v tvorbe výhonkou u odrôd trávy, s vyšším rastom a nižším rastom

GRAPH_Turf-SK

Skoste maximálne 1/3 stebla trávy. Ak trávu skosíte príliš nízko, rastlina zahynie. Trávy Mow Saver zostávajú kratšie a majú nízko položený rastový vrchol. To minimalizuje riziko ich odumretia v prípade neskorého pokosenia!

Mow Saver a trvalá udržateľnosť

Trávna zmes Mow Saver je označená certifikátom Green Earth. Táto značka kvality pomáha správcom verejnej zelene využívať a spravovať trávniky udržateľnejším spôsobom. Značka sa udeľuje, len ak sú splnené dve z nasledujúcich štyroch podmienok:

  • nižšia spotreba vody
  • nižšia spotreba hnojív
  • nižšia spotreba pesticídov
  • menej časté kosenie

Keďže Mow Saver spĺňa všetky štyri požiadavky, bol tejto jedinečnej zmesi udelený certifikát Green Earth!

GreenEarth_logo_EU_NEW

Výhody mulčovania trávy

Mulčovanie má množstvo výhod, pokiaľ používate správnu trávnu zmes. Prvou výhodou je, že nebudete potrebovať toľko umelých hnojív, čo je šetrnejšie pre životné prostredie. Okrem toho vám mulčovanie ušetrí množstvo času, pretože trávnik súčasne kosíte aj hnojíte. Mulčovaním sa trávnik zároveň stáva odolnejší voči vysokým teplotám a suchu. Výskumy ďalej preukázali, že váš trávnik je vďaka mulčovaniu zdravší. Chcete si prečítať viac o výhodách mulčovania? V tom prípade kliknite tu. 

Mulčovanie vlastného trávnika

Nadchla vás myšlienka mulčovania a chceli by ste si ho vyskúšať na vlastnom trávniku? V tom prípade si tu stiahnite plán postupu a pustite sa do toho!

Máte záujem o viac informácií o mulčovaní trávy? V tom prípade kliknite tu.

Informácie o výrobku Mow Saver.

  • Menej kosenia ušetrí čas.
  • Vytvorený pre robotické kosačky.
  • Najlepšie riešenie pre mulčovacie kosačky.
Gras_mulchen-2

Ste unavení z rovnakej starej zelenej trávy?