Mulčovanie

HEADER_Mulch-SK-v2

Mulčovanie

Mulčovanie, resp. cirkulárny manažment trávnych porastov, je čoraz obľúbenejšie. Je to vynikajúci spôsob pestovania trávy udržateľným spôsobom. Čo vlastne mulčovanie je a ako funguje? Toto je dôležitá otázka, pretože správne mulčovanie často nie je možné kvôli nesprávnemu výberu trávnej zmesi!

Čo je mulčovanie?

Pojem „mulč“ doslova znamená „pôdne pokrytie“: pôdu pokryjete vrstvou organického materiálu. Na pokrytie možno použiť rôzne materiály: slamu, seno, lístie, drevnú štiepku, kartóny, trávu a pod. Mulčovanie zlepšuje kvalitu pôdy, chráni pôdu pred poveternostnými podmienkami, dodáva pôde organický materiál a živiny, zároveň bráni rastu buriny. V prípade trávnikov je mulčovanie vlastne cirkulárny manažment trávnych porastov. Možno to znie trochu zložito, preto nám dovoľte vysvetliť, čo to presne znamená.

Mulčovanie trávy alebo cirkulárny manažment trávnych porastov

Mulčovanie je fantastická udržateľná metóda údržby, ktorej výsledkom je krásny trávnik, ktorý sa vo veľkej miere dokáže postarať sám o seba. Ide o špecifickú techniku kosenia, pri ktorej sa tráva rozsekáva na veľmi malé kúsky. Tieto kúsky sa potom vplyvom vírivého pohybu dostanú späť na trávnik rovnomerným rozhodením. Týmto sa mulčovanie líši od klasického kosenia, pri ktorom je pokosená tráva oveľa dlhšia čo môže viesť k problémom. Mulčovanie v skutočnosti znamená využívanie cirkulárneho manažmentu trávnych porastov: pokosená tráva sa recykluje, vyživuje pôdu a napokon sa tráva aj sama vysieva. Tým sa kruh uzatvára. Upozornenie: mulčovanie bude fungovať len v prípade, že tráva nie je príliš vysoká. Riskujete, ak si vyberiete nesprávnu trávnu zmes! Ak si vyberiete pomaly rastúcu trávnu zmes, mulčovanie bude oveľa lepšie a odmenou vám bude prekrásny trávnik.

 

Mulčovacie kosačky

Na mulčovanie budete potrebovať kosačku s funkciou mulčovania. Skelet mulčovacej kosačky nemá vyhadzovacie otvory, preto pokosená tráva neustále víri vo vnútri kosačky. Špeciálne tvarovaná čepeľ noža zaistí jemné rozsekanie trávy. Takto jemne rozsekaná tráva je potom rozhodená na trávnik. Drobné kúsky trávy sú zdrojom potravy pre všetky živé organizmy v trávniku, ktoré ich potom premieňajú na prírodné živiny pre trávny porast. Ak dlhšie nekosíte, kúsky rozsekanej trávy ostanú príliš dlhé a spôsobia problémy s udusením trávnika. Ubezpečte sa, že máte

Mulchmaaier

Kosenie vs. mulčovanie

Gras_mulchen-1

Výhody mulčovania

Mulčovanie má množstvo výhod, no iba v prípade, že je prevedené správne. V prvom rade nie je potrebné prihnojovať, pretože trávnik sa prihnojuje recykláciou. Je to skvelé pre životné prostredie a teda udržateľné! Okrem toho môžete mulčovaním ušetriť veľa času, pretože po kosení nie je potrebné pokosenú trávu pozbierať a zlikvidovať. Pridávanie organických látok do pôdy vo forme rozsekanej trávy zároveň poskytuje ochranu proti odparovaniu vody z pôdy, takže trávnik menej trpí teplom a suchom. Vďaka bohatšiemu pôdnemu životu bude váš trávny porast zdravší. Majte na pamäti, že rýchlo rastúce trávne zmesi často potrebujú aj viac hnojiva! Za mulčovacie neúspechy často môžu rýchlo rastúce trávne zmesi. Pomaly rastúce trávne zmesi majú nižšie požiadavky na výživu a rastú pomalšie, vďaka čomu sú ideálne na cirkulárny manažment trávnych porastov. Ak sa chcete dozvedieť viac o mulčovaní, kliknite tu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o ideálnej tráve vhodnej na mulčovanie, kliknite tu.

Mulčovanie vlastného trávnika

Nadchlo vás to a chcete začať mulčovať trávu?
Naštudujte si podrobný postup a pustite sa do toho! 

Ak sa chcete dozvedieť viac o mulčovaní, kliknite tu.

Informácie o výrobku Mow Saver.

  • Menej kosenia ušetrí čas.
  • Vytvorený pre robotické kosačky.
  • Najlepšie riešenie pre mulčovacie kosačky.
Image-MowSaver-comparisons-ENG

Ste unavení z rovnakej starej zelenej trávy?